<br />
<b>Notice</b>: Undefined index: title in <b>/home/webroot/piksas/source/base_clases/dwoo/compiled/home/webroot/piksas/source/template/content.htm.d17.php</b> on line <b>5</b><br />

Aktualitātes

 
 
 

K. Ulmaņa piemiņas muzejs “Pikšas” plāno izdot grāmatu par muzeja vēsturi

 
Valsts tehniskās uzraudzības aģentūra (turpmāk - VTUA) informē, ka par godu Latvijas simtgadei ir plānots izdot grāmatu par “Pikšu” muzeja vēsturi, izceļot vairākus nozīmīgus Latvijas vēstures simbolus – Kārli Ulmani, tautas Atmodas laiku un zemnieku sētu, kas laikmeta griežos piedzīvoja gan saimniecisko spozmi, gan tikusi pilnīgi izpostīta, beigās kā muzejs nonākot sabiedrības sociālpolitiskā un vēsturiskā diskursa dzirnakmeņos.
 
Šodien “Pikšu” sēta ir latviskā patriosma simbols, platforma, kurā runāt par ētiskajām vērtībām Latvijas jaunatnes vidū pozicionējot Ulmaņu dzimtas mājas, kā priekšzīmīgu 20.gs. 20.-30. gadu lauku saimniecību, kā arī unikālu Atmodas laika pieminekli Kārlim Ulmanim. VTUA informē, ka par godu Latvijas simtgadei ir plānots izdot grāmatu par “Pikšu” muzeja vēsturi, izceļot vairākus nozīmīgus Latvijas vēstures simbolus – Kārli Ulmani, tautas Atmodas laiku un zemnieku sētu, kas laikmeta griežos piedzīvoja gan saimniecisko spozmi, gan tikusi pilnīgi izpostīta, beigās kā muzejs nonākot sabiedrības sociālpolitiskā un vēsturiskā diskursa dzirnakmeņos.
 
Kārlis Ulmanis (1877 – 1942) ir viens no pretrunīgāk vērtētajām Latvijas vēstures personībām. Viņš bija viens no valsts izveidotājiem, pirmais Latvijas Pagaidu valdības vadītājs un vairrākārtējs Latvijas Ministru prezidents, organizēja 1934.gada 15. maija apvērsumu kļūstot par Latvijas diktatoru (tautā sauktu Vadoni), uzņemoties vienpersonisku atbildību par Latvijas valsts nākotni. K. Ulmaņa personība un sabiedrībā glabātās atmiņas, spilgtu lomu nospēlēja atmodas laikā, kad viņa dzimtās mājas “Pikšas” uz tautas emocionālā pacēluma viļņa kļuva par pirmskara Latvijas simbolu. Tika ziedoti materiāli Vadoņa piemiņas vietas sakopšanai, notika entuziastu grupu organizētas talkas un no Krievijas, Krasnojarskas novada uz Latviju ataicināts “Pikšu” māju mantinieks, Kārļa Ulmaņa brāļa dēls – Gunārs Ulmanis. Tā deviņdesmito gadu sākumā, vienā no savulaik turīgākajām un vēlāk pilnībā izpostītajām Zemgales paraugsētām, tika likti pamati Kārļa Ulmaņa piemiņas muzejam “Pikšas”. Gunārs Ulmanis savā pēdējā intervijā, kas sniegta vien pāris nedēļas pirms viņa nāves muzeja sarežģīto vēsturi komentē šādi:
“Sākumā jau visi bija pakļauti tautas atmodai. Dzīvoja, izejot no tā kopējā emocionāla pacēluma. Neviens neuzdeva tādus jautājumus, vai Kārlis Ulmanis ir labs vai slikts. Vai patriotisms ir labi, vai slikti. To neprasīja, jo tas bija skaidrs pats par sevi. Bet laiki mainījās. Kas mainījās? Izrādījās, ka Kārlis Ulmanis priekš tautas nav tāda personība, kuru tā vienbalsīgi var celt kā simbolu. Tas pirmām kārtām. Tagad pastāv sabiedrībā pretrunīgi viedokļi. Tas ir tas fakts. Pārējais ir filozofija.”
 
Grāmatā vēsturiskos faktus ar atmiņām ilustrē “Pikšu” sētas mantinieks, ilggadējs Kārļa Ulmaņa piemiņas muzeja “Pikšas” direktors, gleznotājs Gunārs Ulmanis. Sirsnīgā sarunā komentārus sniedz pirmais Latvijas Valsts prezidents pēc neatkarības atjaunošanas (1993–1999), Gunāra brālēns, Kārļa Ulmaņa piemiņas aizstāvis Guntis Ulmanis. Topošajam izdevumam “Pikšas” satura pamatu veido kvalitatīvas foto ilustrācijas no “Pikšu” muzeja arhīva, kā arī no Gunāra un Gunta Ulmaņu privātajiem arhīviem. Grāmatas projekts, tāpat kā savulaik pats “Pikšu” muzejs tiek realizēts, pateicoties ziedotāju atbalstam.
 
Ja vēlies atbalstīt grāmatas izdošanu, aicinām ziedot - LV25TREL7160387011000
Ja nepieciešamais finansējums tiks apgūts, grāmata savus lasītājus sasniegs, Kārļa Ulmaņa 141. jubilejas svinībās, 2018. gada 4. septembrī.
 
Papildu informācija:
Tālrunis 26670812, e-pasts: piksas@piksas.lv
Adrese: Pikšas, Bērzes pag., Dobeles nov., LV-3732,
 
 

 

Vasaras akcija “Apceļo Latvijas muzejus” aicina arī uz K.Ulmaņa piemiņas muzeju “Pikšas” un Latvijas Lauksaimniecības muzeju 

 
2018. gada 5. jūnija – 31. augustam Kārļa Ulmaņa piemiņas muzejs “Pikšas”, Dobeles novadā, un Latvijas Lauksaimniecības muzejs, Talsos, gaidīs apmeklētājus Latvijas Muzeju biedrības un Latvijas muzeji organizētajā vasaras akcijā “Apceļo Latvijas muzejus!”.
 
Plašāk skatīt šeit!
 
 

 

2018.gada muzeja “Pikšas” apmeklējuma iemesli

 
Latvijas simtgades gaidās Kārļa Ulmaņa piemiņas muzejs “Pikšas”, ar tipisko Zemgales plašo ainavu un sakopto lauku sētu, īpaši aicina ciemos Zemgales apceļotājus un piedāvā vairākus iemeslus iepazīties ar muzejā esošo krājumu, kā arī piedalīties dažādos ar muzeju saistītos pasākumos.
 
Muzejs “Pikšas” atrodas gandrīz pašā Latvijas vidū, starp Jelgavu un Dobeli, apmēram 70 km attālumā no Rīgas, 19 km no Jelgavas un 17 km attālumā no Dobeles.
 
Izstādes:
 • 1.janvāris - 31.decembris – foto stāsts par Jaunpils pienotavu (1912.-2015.);
 • 1.maijs - Kārļa Ulmaņa piemiņas muzeja “Pikšas” veidošanas vēsture;
 • 1.maijs - 30.novembris - Gunāram Ulmanim veltītā gleznu un fotogrāfiju izstāde;
 • 19.maijs - 10.jūlijs - retro velosipēdu izstāde “Ar Erenpreisu līdz 100”;
 • 2.septembrī - Latvijas mazpulka vēsture.
 
 
Pasākumi:
 • 4.maijs – “Baltā galdauta” svētku tematisks pasākums;
 • 4.-5.maijs - “Lauku ceļotājs” organizētā akcija “Atvērtās dienas laukos”;
 • 11.maijs – Dobeles novada 3.klašu mācību olimpiāde “Prāta banka”;
 • 19.maijs – Muzeju nakts pasākums 2018 “Māja ar šūpuli”. Plkst.19:00 retro velosipēdu izstādes “Ar Erenpreisu līdz100” atvēršana. Koka taļlietu darbnīca ar meistaru Aleksandru Voroņinu. Miega peles filcēšana un sarunas kopā ar dūlu Ditu Lenerti. Ziepes ar raksturu varēs iepazīt pie Annas Jurgaites. Plkst.20:30–21:00 miega dziesmas saules zaķiem dziedās Austras bērns Maija. Šūpuļa rotāšana un spēcināšana darbos pie stellēm un dzirnakmeņa, ģimenes saites stiprināšana vēlējumu darbnīcā pie Pikšu šūpuļa, kā arī “Ganiņu tarbas” uzdevumu pildīšana; darbosies saldējuma kafejnīca.
 • 1.maijs - 30.septembris - iepriekš piesakoties, tiek organizētas tematiskās programmas un izzinošās nodarbības skolēniem un ģimenēm. Ģimenei ar bērniem - pa ganu takām Kārlēna pagalmā. Pirmsskolas vecuma bērniem, jaunāko klašu skolēniem - Cep, māmiņa, man maizīti. Programmu jaunlaulātajiem. Savukārt 7. -12.klašu skolēniem un studentiem muzej pedagoģisko programmu - Valsts un pienākums, kā arī Septiņi stāsti;
 • 18.augusts - Latvijas senioru sadziedāšanās svētki. Piedalīsies 30 ansambļi no visas Latvijas;
 • 2.septembris - atceres pasākums, veltīts Kārļa Ulmaņa 141.jubilejai;
 • 6.septembrī - Dobeles novada pirmklasnieku svētki;
 • 8.septembris – pasākums “Lauki ienāk pilsētā”, kurš norisināsies Rīgā, 11.novembra krastmalā. Pasākums tiek veidots kā stāsts par nozīmīgākajām mūsdienu lauksaimniecības jomām, produktiem, pakalpojumiem un izglītību, par lauku un pilsētu mijiedarbību, ar nolūku parādīt, ka mēs Latvijā esam lepni par savu zemi un tradīcijām, kuras turam cieņā arī mūsdienās;
 • 18.novembris - Latvijas simtgadei veltīts pasākums;
 • Novembra otra puse - Valsts kancelejas organizēts pasākums “Laba servisa kustība valsts pārvaldē” – neaizmirsti novērtēt arī muzeja klientu apkalpošanas speciālistu darbu.
 
Muzejs atvērts visu gadu un tajā ir iespēja iepazīties ar plašu informāciju par K.Ulmaņa devumu valsts tapšanā un attīstībā, kā arī dod iespēju saprast lauksaimniecības attīstības procesu 1918.-1940.gados, kā arī piedāvā telpas un teritoriju dažādiem pasākumiem, tai skaitā bērnu atpūtas nometņu rīkošanai.
 
Katrs apmeklētājs te jutīsies kā mīļš ciemiņš.
 
 
 

Muzejs "Pikšas" izstādē "Latvijas gadsimts"

 
Kārļa Ulmaņa piemiņas muzejs "Pikšas" piedalās izstādē “Latvijas gadsimts”, kura ir veltīta Latvijas 100 valstiskuma gadiem un ievērojama ar to, ka būs līdz šim vērienīgākā nozares vēsturē – pirmo reizi vienas izstādes veidošanā piedalās vairāk nekā 60 Latvijas muzeju.
Izstāde notiks Latvijas Nacionālā vēstures muzeja pašreizējās telpās Rīgā, Brīvības bulvārī 32 un būs atvērta trīs gadus, sākot no 2018. gada maija. Tās mērķis ir rosināt domāt par Latvijas vēsturi kā sarežģītu pārmantotības un pārmaiņu stāstu. 11 tematiskajās sadaļās paredzēts aptvert Latvijas vēsturi no 1918. līdz 2004. gadam.
Plašāka informācija par izstādi jau tagad pieejama vietnē www.latvijasgadsimts.lv.
 

Izzinošās nodarbības muzejā “Pikšas”

 
Pavasaris vairs nav aiz kalniem, tāpēc K.Ulmaņa piemiņas muzejs “Pikšas”, Dobeles novadā, īpaši ciemos aicina skolēnus un ģimenes, kurām piedāvā savlaicīgi pieteikties izzinošajām nodarbībām:
 
 • 1.-4. un 5.-8. klašu skolēniem par maizes izcelsmes vēsturi un nozīmi, iepazīsties ar darba procesiem, darbarīkiem, graudu šķirnēm un maizes veidiem.
“To vietiņu vien lūkoju,
Kur aug maize tīrumā.”
 
 • 1.-4.klašu skolēniem iepazīsties ar sadzīvi, darbiem un darba rīkiem Zemgales lauku sētā XX g.s. sākumā. “Tēva sētā jauki bij”
 
 • Darba lapa “ Kārlēna pagalmā”. Paredzēta aizpildīt pēc muzeja apskates gida pavadījumā ģimenēm,1.-4.klašu skolēniem aizpildāma konsultējoties kopā ar pieaugušajiem, sākot ar 5.klasi var darboties patstāvīgi.
 
Ieejas maksa nodarbībās - muzeja ieejas biļetes. Grupām pieteikties iepriekš.
tālr.: 26670812, e-pasts: piksas@piksas.lv vai www.piksas.lv
 
Plašāku informāciju skatīt šeit.
Autortiesības © 2010 "Pikšas"