<br />
<b>Notice</b>:  Undefined index: title in <b>/var/www/html/piksas/source/base_clases/dwoo/compiled/var/www/html/piksas/source/template/content.htm.d17.php</b> on line <b>5</b><br />

Par muzeju

 

Pirmās ziņas par Kārļa Ulmaņa piemiņas muzeju “Pikšas” kā par Zemgales zemnieku sētu glabājas jau no 1809. gada, kad tur saimnieko Kaspars (1807 – 1885) ar sievu Lavīzi (1815 – 1877).  Tikai 1835. gadā Kaspars iegūst Latvijas vēsturē nozīmīgo Ulmann uzvārdu ar ko aizsākas arī dzimtas un “Pikšu” māju stāsts. Kartē tās spilgti iezīmē, viena no ietekmīgākā valsts vēstures veidotāja, Kārļa Ulmaņa (1877 – 1942) dzimšanas vietu.

 

Senā Zemgales lauku sēta tika iznīcināta 1980. gadā meliorācijas darbos, nojaucot “Pikšu” dzīvojamo māju un vairākas saimniecības ēkas. 1989. gada vasarā ar sabiedrības līdzdalību sākās “Pikšu” atjaunošanas darbi, tai skaitā no jauna tika uzcelta dzīvojamā māja, līdzīga tai, kāda bija vēsturiskā.

 

1993. gadā ar Zemkopības ministrijas pavēli “Pikšām” apstiprināja muzeja statusu. 2018. gadā muzejam tika piešķirta kārtējā kultūras ministrijas akreditācija, apliecinot muzeja spēju darboties kultūras nozarē profesionāli un kvalitatīvi. Pasvītrojot līdzšinējo muzeja darbību un centienus saglabāt, aizsargāt un popularizēt esošo kultūras mantojumu 2018. gada 16. novembrī Kultūras ministrija iekļāva K. Ulmaņa dzimto māju vietu “Pikšas” Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā. ( Nr.9259)

 

Kārļa Ulmaņa piemiņas muzeja “Pikšas” misija ir veicināt dzimtās zemes un darba mīlestību, veidojot Zemgales sētu "Pikšas" kā unikālu Atmodas laika pieminekli valstsvīram Kārlim Ulmanim.

Autortiesības © 2010 "Pikšas" | Piekļūstamības paziņojums (piksas.lv)ksas.lv,